Blog Yazarı Olmak İster misin?

Kaleminize güveniyorsanız, bloğumuzda özgürce web, hosting, teknoloji ve programlama dilleri üzerine makale yazabilirsiniz. Bizde sizi sürekli hediye kuponlar ile ödüllendiririz. Blog Yaz!


Radyo Tasarımı Ve Radyo Sitesi Nasıl Olmalı?

Radyo Tasarımı Ve Radyo Sitesi Nasıl Olmalı?

Tahmini okuma 4 dakika 54 saniye Görüntülenme: 976

Günümüzde oldukça popüler olan radyo siteleri genel olarak ilk başlarda hobi amaçlı kurulurken daha sonradan artan ziyaretçi ve maliyetlerden dolayı maddi kaynak sıkıntısına yol açmakta. Bundan sebep radyo siteleri ya kapanmakta ya da hobi olmaktan çıkıp ticari bir faaliyete dönüşmektedirler. İnternet radyolarının çok tercih edilmesinin en büyük nedeni karasal radyolardan daha az maliyetli olması ve eğer ticari faaliyeti yoksa resmi evrak işinin sıfır olması diyebiliriz.

Radyo tasarımı nasıl olmalı?

Responsive(Mobil Uyumluluk) : İnternetin cebimize avuç içine taşındığı teknoloji çağımızda, kullanmış olduğumuz aygıtlara(cep telefonu, tablet, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar) göre şekil alan, kullanıcıların iki parmağıyla ekranı yakınlaştırarak pirinç tanesi kadar yazıları okumaya çalıştığı dönemler geride kaldı. Kullanıcı deneyimi ve arama motorlarının sitenizi sevip üst sıralara taşıması açısından mobil uyumlu radyo tasarımları büyük önem arz etmektedir.

Renk uyumu: Renklerin insanların üzerinde sosyolojik ve albeni olarak bir etkisi olduğunu daha önceki yazılarımızda defalarca vurgulamıştık. Radyo sitelerinde renk konusunda biraz trend olmuş rakipleri de analiz etmekte fayda var. Son beş yıldır radyo tasarımlarında flat renkler tercih edilirken, en çok tercih edilen renkler dark diye nitelendirilen ya çok koyu renkler ya da light diye nitelendirilen çok açık renkler olmuştur.

Radyo Player Konumu: Siteniz bir radyo sitesi olduğundan ilk aranan şey elbette radyo player olacaktır. Müzik oynatıcınızı tasarım olarak en üstte konumlandırmanız, dinleyici sayınızı arttıracak. Gelen ziyaretçinin direk odak noktası olacaktır.

Radyo Player Özelliği: Müzik oynatıcınızda çalınan şarkı bilgisinin gösterilmesi sitenize şık bir hava katarken çalınan şarkı hakkında o an dinleyiciye bilgi de verdiğinden önemlidir. Müzik oynatıcınızın sayfa yüklenir yüklenmez otomatik başlatılması yanlıştır. Bu dinleyiciye bırakılmalıdır. Radyo sitelerinde müzik oynatıcılarının otomatik başlatılması sayfa yüklenme sürenizi uzatır ve sayfanızın geç yüklenmesine neden olur. Yavaş yüklenen siteleri arama motorları hiç sevmez. Kendinizi dinleyici yerine koyun sesi son ses ayarda unutulmuş bir bilgisayardan bir radyoyu ziyaret ettiğinizi düşünün, hoparlörden çıkan yüksek ses sizde pek olumlu bir etki bırakmayacaktır.

Radyo sitesinde olmazsa olmazlar nelerdir?

Özel Yazılımlar: Milyonlarca insanın kullandığı Wordpress, Joomla gibi hazır yazılımların tercih edilmediği özel olarak kodlanmış radyo siteleri arama motorlarında daha kolay yükselirler.

Yayın Kalitesi: En az 128 kb hızında ses kalitesi bir radyo sitesi için idealdir. Yine de radyo hostingi alınacak sağlayıcından mutlaka referans istenmeli örnek radyoların ses kalitesi gözlemlenmelidir. Mümkünse referans sitelerinin sahiplerine ulaşıp radyo hostingi alınan firmalardan memnuniyetleri araştırılmalıdır.

Blog Yönetimi: Güncel kalabilmek adına radyo sitenizde mutlaka sürekli güncel makaleler girebileceğiniz bir blog yönetimi olmalıdır. Güncel kalmayan siteler arama motorlarında kaybolmaya mahkumdurlar.

İstek Paneli: Dinleyicilerden istek kabulü her radyo yayın formatına uymayabilir ancak olacaksa da taciz içeren istekler için mutlaka radyo sitenizde bir ban sistemi olmalıdır.

Radyo Siteniz İçin Önermediklerimiz

Kampanyalar ve Bedavalar: Radyo hostingi satın aldığınız yer bunun yanı sıra size birde web hosting hediye ediyorsa, radyo siteniz için bu hostingi kullanmayın. Zaten hediye olan bir üründen siteniz için performans ve sağlıklı bir web yayını beklemeniz hata olacaktır. Unutmayın ucuz etin yahnisi yenmez.

Aşırı İlgi: Sitenizi açar açmayan makale girme konusunda abanmayın, yeni açılan radyo siteleri yeni doğmuş bebek gibidir. Bir heyecanla oturup elli tane makale girmeniz yeni doğmuş bebeği süt yerine yemek ile beslemekten farkı yoktur. Eğer günde on makale gireceksiniz her gün on makale girin mümkünse aynı saatlerde yayınlayın.

Anında Reklam: Sitenizi açar açmaz reklam yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Yeni açılan sitelerde ilk aylarda mutlaka oturmayan teknik durumlar olabilir. Her şey yerli yerine oturduğunda yavaş yavaş sosyal medyada veya ücretli olarak diğer seçenekleri kullanarak reklam verebilirsiniz.

Sabır ve Kararlılık: Tasarımınız beğenmeyip sürekli değiştirmek sitenize olumsuz etki yapacaktır, script dosyalarınızı her değiştirmenizde link yapınız bozulabilir, arama motorları tarafından daha önce indexlenen sayfalarınız artık var olmadığından hata sayfası döndürür. Size arama motorları vasıtasıyla ulaşan ziyaretçileriniz için olumsuz yönde bir etki yaratır. “Sitenizi açar açmaz neden hiç ziyaret edilmiyorum” beklentisi yanlıştır. Sabredin her şey yavaş yavaş istediğiniz düzeye gelecektir. Arama motorları sandığınız kadar hızlı değiller.

Tamda bu özelliklere uygun canlı radyo scriptimizi inceleyebilirsiniz.


6 yıl önce Demo Sorgula tarafından yazıldı. Son güncelleme 19.11.2020 16:28
Blogtan Son Yazılar
Yükleniyor

Yeni Ürünlerden İlk Siz Haberdar Olun!

Şimdi abone olarak yeni ürün ve indirim kampanyalarından anında faydalanın!

veya üye olmak isteyebilirsiniz

Üye Ol